PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παρακληση για Επιστημονικη συμβουλη

Krateros
15-07-2005, 22:15
Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για το πολυτιμο εργο που προσφερετε μεσω της υπηρεσιας αυτης.
Ειμαι 28 χρονων και από τα 18 μου αντιμετωπιζα προβληματα αγχωδους διαταραχης και διαταραχων πανικου και δυσθυμιας(εως ηπιας καταθλιψης) αλλα και σεξουαλικα προβληματα(εξαλλου πιστευω πως όλα τα παραπανω είναι αλληλενδετα μεταξυ τους) , χωρις δυστυχως να ζητησω βοηθεια από ειδικο ,παρα μονο πριν από 4 χρονια, εκεινος(ψυχιατρος) μου συνεστησε φαρμακευτικη αγωγη την οποια και συνεχιζω να λαμβανω (πιο συγκεκριμενα κατα καιρους εχω παρει με την σειρα που τα γραφω τα εξης αντικαταθλιπτικα:Seroxat,Seropram, Flonital,Efexor)
Είναι αληθεια ότι η κατασταση μου σε γενικες γραμμες βελτιωθηκε (εξαλειφθηκαν οι κρισεις πανικου) , χωρις όμως να λυθει το προβλημα τελειως , μαλιστα κατά καιρους παρουσιασα και επιπλεον προβληματα , που είναι πολύ πιθανο να οφειλονται στην ληψη των αντικαταθλιπτικων και συγκεκριμενα προβληματα στυτικης δυσλειτουργιας(χαλαρη στυση) και μειωση libido , επιδεινωνοντας ετσι τα ειδη υπαρχοντα σεξουαλικα προβληματα (δυσκολια συναψης σεξουαλικων σχεσεων με το αντιθετο φυλο).

Γνωριζοντας πως η φυση των προβληματων ψυχικης υγειας είναι τετοια που δυσκολευει τις απαντησεις μεσω υπηρεσιων «αλληλογραφιας» , θα σας απευθυνω οσο πιο συγκεκριμενα ερωτηματα μπορω και θα σας ημουν ιδιαιτερα ευγνωμων αν απαντουσατε , πιθανη απαντηση σας μαλιστα θα ηταν ιδιαιτερα σημαντικη και χρησιμη για μενα με δεδομενο ότι κατοικω σε επαρχιακη πολη οπου οι δυνατοτητες ευρεσης πληροφοριων για τετοια ζητηματα είναι εξαιρετικα περιορισμενη!

1)Υπαρχουν συνεπειες από την μακροχρονια (4 χρονια) ληψη αντικαταθλιπτικων
στον ανθρωπινο οργανισμο, κι αν ναι ποιες είναι αυτες?Πιο συγκεκριμενα η φυσιολογικη «καταπονηση» από τον μεταβολισμο τετοιων ουσιων από οργανα όπως το ηπαρ ή τα νεφρα μπορει να παρει μορφη βλαβης στα οργανα αυτά?Πιθανα σεξουαλικης φυσεως προβληματα(στυτικη δυσλειτουργια,μειωση libido κλπ ) είναι αντιστρεψιμα μετα την διακοπη ληψης των φαρμακων (εάν βεβαια οφειλονται στην ληψη τετοιων φαρμακων)?

2)Με δεδομενο ότι παρα της μακροχρονιας φαρμακευτικης αντιμετωπισης των προβληματων μου (4χρονια), ουσιαστικα αυτά παραμενουν , θα με συμβουλευατε να αλλαξω τροπο αντιμετωπισης αυτων , για παραδειγμα με ψυχοθεραπεια( π.χ Γνωστικη)?
ή και με συνδιασμο με την ηδη υπαρχουσα φαρμακευτικη αντιμετωπιση?

Εχοντας μια μικρη εμπειρια από αντιμετωπιση τετοιων προβληματων από ψυχολογο ειμαι καπως δυσπιστος για τα αποτελεσματα της .
Πως δηλαδη μπορει να βελτιωθει καποιος μονο μεσω συζητησεων?
Ενταξει ξερω θα μου πειτε ότι όταν καποιος εχει ψυχικης φυσεως διαταραχες, η σκεψη του είναι διαστρεβλωμενη και μεσω της Γνωστικης θεραπειας για παραδειγμα , μαθαινει να σκεφτεται και να αντιμετωπιζει στην σωστη τους βαση τα προβληματα του.
Η εμπειρια μου όμως με «το προβλημα» μου εχει δειξει ότι η βελτιωση ερχεται ξαφνικα ως αποσταγμα μιας αθορυβης διαδικασιας ωριμανσης και το ιδιο ξαφνικα ερχεται και η επιδεινωση , χωρις να μεσολαβει καποια συγκεκριμενη δραση.
Και εν παση περιπτωσει , ειμαι δυσπιστος και λογω της φυσεως του χαρακτηρα μου .
Από την άλλη όμως μου είναι φανερο πλεον ότι η αντιμετωπιση των προβληματων μου μεσω φαρμακοθεραπειας μαλλον εχει κλεισει τον κυκλο της , μου προσφερε ότι ηταν να προσφερει και υπαρχει πλεον στασιμοτητα , αρα σιγουρα πρεπει να βρω έναν εναλλακτικο τροπο περαιτερω αντιμετωπισης «του προβληματος»

3)Πρακτικα θα ηθελα (επειδη όπως ηδη εξηγησα μου είναι αρκετα δυσκολο) , να μου συστησετε καποιους ψυχοθεραπευτες(ψυχιατρο ή ψυχολογο) που να εφαρμοζει την Γνωστικη θεραπεια (ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο) στην περιοχη της Αθηνας,Ευβοιας ή Βοιωτιας.
ΣΗΜ:Αν θελετε να αποφυγετε την διαφημιση μπορειτε να μου απαντησετε μεσω mail

4)Ένα άλλο επισης πολύ σημαντικο ερωτημα:
Όπως ηδη ανεφερα παρα τις επιφυλαξεις μου προσανατολιζομαι να αναζητησω βοηθεια από ειδικο που χρησιμοποιει την Γνωστικη θεραπεια, εκεινο που θελω να ρωτησω είναι την επιστημονικη σας γνωμη για «εναλλακτικες μορφες θεραπειας», κι αναφερομαι στην ολιστικη Ιατρικη(βοτανοθεραπεια, ομοιοπαθητικη,βελονισμος,α ρωματοθεραπεια κλπ) που εφαρμοζει μεταξυ αλλων και ο ιατρος Α.Λουπασακης για οσους τον εχουν ακουστα

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Black Rose
16-07-2005, 22:59
Επιστήμονας δεν είμαι καλέ μου, παθούσα και πολυ- παθούσα όμως ναι.
ισως εχεις διαβάσεις σε διάφορα σημεία στο φορουμ την εμπειρία μου.

Δεν ξερω πως το έφερε η τύχη αλλά -ευτυχως- όταν συνειδητοποίησα ότι ήμουν ψυχικά ασθενής κατέφυγα από την αρχή στην ομοιοπαθητική και σε πολλές άλλες εναλλακτικές θεραπείες σαν δευτερεύουσα βοήθεια.

- Ομοιπαθητική για φαρμακευτική αγωγή
- Ψυχανάλυση για αναζήτηση αιτιών
- Mind control για να μπορώ να συγκεντώνομαι στους στόχους μου
- Ρείκι για ηρεμία
- Johrei για σωστή ροή ενέργειας
- μουσικοθεραπεία

Βελονισμό δεν έκανα (μάλλον ειναι το μόνο που δεν δοκίμασα).

ΠΟια μέθοδος ειναι καλύτερη? ΟΛες μαζί πρέπει να γίνονται. Το Α και το Ω όμως της θεραπείας σου θα είναι η ομοιοπάθητική και η ψυχανάλυση.

Αν θέλεις να σου προτείνω γιατρούς και ομάδες στείλε μου εμαιλ.

Προχώρα! Θα τα καταφέρεις!
:):)

tessa
17-07-2005, 03:05
Καλησπερα,
ο συνδυασμος των διαταραχων που περιγραφεις -αγχωτικη διαταραχη, πανικος και δυσθυμια- εχουν ως αποτελεσμα τη μειωση της γενικοτερης επιθυμιας για σεξουαλικη επαφη και ειδικοτερα η δυσθυμια προκαλει και καποιας μορφης δυσλειτουργια λογω των συμπτωματων της καταθλιψης και της ελλειψης ενδιαφεροντος, και της ενοχλησης που επηρεαζει αμεσα επαγγελματικο, κοινωνικο και προσωπικο τομεα. Επειδη αναφερεις συχνα τη σεξουαλικη δεισλειτουργια σαν εμποδιο στο να συναψεις και ερωτικες σχεσεις πρεπει να τονισω πως ειναι βασικο συμπτωμα της δυσθυμιας η απωλεια ενιαφεροντος για ευχαριστηση και μια καποιας μορφης δυσκολια στη σεξουαλικη επαφη. Επισης στη δυσθυμια ειναι κοινη η συννοσηση με διαταραχη πανικου και αγχωτικες διαταραχες σε αρκετα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που λαμβανουν τετοια διαγνωση. Η διαρκεια της φαρμακευτικης αγωγης στη δυσθυμια ειναι χρονια καθως υπαρχει παντα περιπτωση υποτροπης λογω και της συννισησης με αλλες διαταραχες. Δυστυχως τα φαρμακα που περιγραφεις δεν τα γνωριζω καθολου γιατι ειμαι στο Λονδινο και τα περισσοτερα εχουν διαφορετικη ονομασια. Η αντικαταθλιπτικη φαρμακευτικη αγωγη ειναι απο τις ελαχιστες που δεν εχουν σοβαρες παρενεργειες τοσο βιολογικα οσο και νευροψυχολογικα. Οι παρενεργειες ειναι ελαχιστες αλλα καλο ειναι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου για πιο συγκεκριμενες πληροφοριες η για καποια συμπτωματα που εχεις εντοπισει και υποψιαζεσαι οτι μπορει να προερχονται απο τη φαρμακευτικη αγωγη. Παντως κατα τη δικη μου προσωπικη αποψη δεν εχει να κανει η σεξουαλικη δεισλειτουργια με τη ληψη φαρμακων εκτος κι αν αναγραφεται στις παρενεργειες συνηθως ειναι αποροια της γενικης ασχημης ψυχολογιας που διακατεχει το ατομο.
Οσον αφορα τη γνωστικη θεραπεια θα σου συνιστουσα να την προτιμησεις σε σχεση με τις υπολοιπες αλλα σε καμια περιπτωση να μη σταματησεις τη φαρμακευτικη αγωγη που ηδη παιρνεις παρα μονο αν το κρινει ο γιατρος σου γιατι τα συμπτωματα θα επανεμφανιστουν και σε χειροτερη μορφη λογω της χρονιας μορφης διαταραχης απο την οποια υποφερεις. Κατα βαση η δυσθυμια οφειλεται σε δυσμενεις περιβαντολογικους παραγοντες γι αυτο η γνωστικη θεραπεια βοηθαει αποτελεσματικοτερα. Δεν ειναι κατι ενδογενες αλλα ειναι συνδεδεμενη και με τα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας ενος ανθρωπου. Το γεγονος οτι εχεις καποια δυσπιστια ως προς την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας οφειλεται κατα βαση σε δυο παραγοντες. Ο πρωτος πολυ πιθανον να ειναι οτι δεν βρηκες εναν καταλληλο θεραπευτη και ο δευτερος οτι δε συμμετειχες ενεργα στη θεραπεια. Ο θεραπευτης απο μονος του ουτε θαυματα κανει ουτε αλλαζει τα παντα μεσα σε ενα πλαισιο 15-20 συνεδριων. Πρεπει να προσπαθει και να συμμετεχει και το ατομο ενεργα να δουλευει πραγματα μεσα του και να εφαρμοζει τις πρακτικες.
Προσωπικα δεν γνωριζω τιποτα για τις εφαρμογες και την αποτελεσματικοτητα των εναλλακτικων μορφων θεραπειας και της ολιστικης ιατρικης. Λογω της δουλειας μου και της εκπαιδευσης μου συνιστω και ακολουθω παντα καθαρα ψυχιατρικες και ψυχολογικες μεθοδους στην αντιμετωπιση διαταραχων και ψυχικων προβληματων. Αρα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια για τη μακροχρονια αποτελεσματικοτητα των μεθοδων αυτων που μπορει σε καποιους ανθρωπους να λειτουργουν αψογα σε αλλους ομως να μην προσφερουν τιποτα. Το ιδιο συμβαινει και με τη φαρμακοθεραπεια αλλα και την ψυχοθεραπεια. Σε αλλους ανθρωπους τα φαρμακα εξαλειφουν καθε συμπτωμα σε αλλους οχι. Στην προκειμενη περιπτωση ομως γνωριζω πολυ καλα οτι η ενδεδειγμενη θεραπεια ειναι ψυχοθεραπεια με απαραιτητη υποστηριξη της φαρμακοθεραπειας.
Στην Αθηνα σιγουρα υπαρχουν πολλοι και καλοι γνωστικοι θεραπευτες νομιζω πως μπορεις να βρεις καποιον μεσω του Ινστιτουτου Ερευνας και θεραπειας της Συμπεριφορας δεν ξερω κατα ποσο και ποιοι εχουν ιδιωτικο γραφειο. Για το δημοσιο παλι δεν εχω καμια απολυτως ιδεα φορεων που εφαρμοζουν τετοιες θεραπειες.
φιλικα
τεσσα

Krateros
18-07-2005, 01:07
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξατε και τις απαντησεις σας

Black rose Σε ευχαριστω για τα τοσο υποστηρικτικα και ενθαρυντικα σου λογια, την δικη σου εμπειρια δεν την εχω διαβασει ακομη …θα σπευσω όμως!
Θα σου στειλω επισης και mail.

Tessa Σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την πληρη αναλυση σου…
Θα ηθελα με αφορμη την απαντηση σου να προσθεσω καποια επιπλεον στοιχεια

1)Οι κρισεις πανικου ΔΕΝ υφιστανται πλεον (προφανως αντιμετωπιστηκαν αποτελεσματικα με την φαρμακοθεραπεια), παντως πρεπει να πω εδώ ότι οι κρισεις πανικου εμφανιζονταν μονο υπο ορισμενες προυποθεσεις όπως (περιοδους εντονου stress π.χ εξεταστικες περιοδοι στο Πανεπιστημιο, ή όταν ημουν μονος - παλι ως φοιτητης-) , τωρα δεν υπαρχουν αυτές οι προυποθεσεις , αρα κρατω μια επιφυλαξη για πιθανη επανεμφανιση κρισεων πανικου αν επανελθουν οι συνθηκες που τις προαγουν!
Περιπου τα ιδια ισχυουν και για τις αγχωδεις διαταραχες , εκει βεβαια λογω της γενικοτητας που περιεχει ο ορος «αγχωδεις διαταραχες» είναι πιο συνθετα τα πραγματα
2)Συμφωνω μαζι σου ότι η δυσθυμια και η καταθλιψη εχει δυσμενη επιπτωση στο σεξουαλικο ενδιαφερον,
στην περιπτωση μου όμως αυτό είναι ενας μονο παραγοντας (και ισως όχι ο βασικοτερος) καθως παλιοτερα (πριν, αλλα και κατά το αρχικο σταδιο (τα πρωτα 2 χρονια) τη φαρμακοθεραπειας ) , παρα την υπαρξη της δυσθυμιας το σεξουαλικο ενδιαφερον ηταν μετρησιμα μεγαλυτερο από την τωρινη περιοδο!
Στο σημειο αυτό να σου πω πως σχεδον όλα τα αντικαταθλιπτικα φαρμακα( ή τουλαχιστον οσα εχουν πεσει στην αντιληψη μου) εχουν ως παρενεργειες μεταξυ αλλων : μειωση libido , στυτικες δυσλειτουργιες , καθυστερηση εκσπερματισης , ανοργασμια κ.α.
Επεισης ανεφερες πως βρισκεσαι στο Λονδινο και δεν ξερεις τα φαρμακα με την ελληνικη τους ονομασια, σου λεω λοιπον την δραστικη ουσια για καθενα από αυτά είναι :
Seroxat(Παροξετινη) , Seropram(σιταλοπραμη), Flonital ( φλουοξετινη , είναι το γνωστο Prozac ,στην Ελλαδα κυκλοφορει και ως Ladose) και Efexor(Βενλαφαξινη)
3)Συμφωνω επισης μαζι σου πως δεν θα επρεπε να σταματησω την φαρμακοθεραπεια ακομη κι αν ξεκινησω και γνωστικη θεραπεια , γι αυτό εξαλλου θεωρω πως ισως ο καλυτερος ειδικος για την περιπτωση μου, θα ηταν ψυχιατρος με ψυχολογικη εκπαιδευση και πιο συγκεκριμενα πανω στην γνωστικη θεραπεια , ώστε να παρακολουθει ταυτοχρονα και την πορεια της φαρμακοθεραπειας , πρεπει όμως στο σημειο αυτό να τονισω ότι με δεδομενη την μακροχρονια ληψη τετοιων ουσιων ανυσυχω σε δυο επιπεδα :
1ον Σε αυτό των βιολογικων συνεπειων που όπως λες κι εσυ οι παρενεργειες είναι ελαχιστες ….Ναι αλλα τι γινεται με την μακροχρονια ληψη???
2ον Στο επιπεδο της εξαρτησης γιατι όπως ευκολα αντιλαμβανεται ο καθενας το να στηριζεται η ψυχολογικη σου κατασταση στην ληψη ουσιων μακροχρονια ή και ισοβια δεν είναι και ότι καλυτερο και εν παση περιπτωση αποτελει λογικη προσδοκια κάθε ασθενους η ιαση του, αρα και το τελος της θεραπειας του ,κατι το οποιο δυστυχως βλεπω να καθυστερει πολύ!
4) Και παλι συμφωνω όταν λες πως σε σημαντικο βαθμο η δυσθυμια οφειλεται στην επιδραση δυσμενων περιβαντολογικων συνθηκων (επαγγελματικα, τροπος ζωης , τοπος κατοικιας κ.α.) , οι συνθηκες αυτές όμως δυστυχως δεν είναι παντα εφικτο να αλλαχθουν κι ακομη προφανως ιδιες ή και πολύ χειροτερες συνθηκες δεν προκαλουν δυσθυμια σε αλλους ανθρωπους!
5) Περι δυσπιστιας : Καταρχην να σημειωσω τα εξης:Γνωριζω απολυτα-και από προσωπικη εμπειρια- ότι όταν ενας ανθρωπος εχει δυσθυμια ή καταθλιψη, σκεφτεται ως ένα βαθμο διαστρεβλωμενα με συνεπεια πολλες φορες η κριση του για πραγματα-καταστασεις να μην είναι ορθη!
Ετσι λοιπον κι εγω υπηρχαν περιοδοι που θεωρουσα εντελως αδυνατη πιθανη λυση των προβληματων μου , όπως επισης σε άλλες περιοδους μου ηταν αδιανοητη η πιστη αυτή!Δηλ βλεποντας ή μαλλον νιωθοντας την βελτιωση μου, μου φαινοταν αδιανοητη η προηγουμενη μου πιστη στην ελλειψη πιθανοτητας βελτιωσης!
Φοβερο αλλα αληθινο , όλα είναι στο μυαλο μας κι αυτό πολλες φορες μας παιζει περιεργα παιχνιδια!
Ετσι και σε αυτή την περιπτωση ξερω (και ευχομαι εξαλλου) πως είναι πιθανοτατο να αναθεωρησω τα της δυσπιστιας !
Η περιβοητη δυσπιστια λοιπον προερχεται σε μικροτερο βαθμο από προσωπικη πειρα(Εχω κανει 4-5 συνεδρειες με ψυχολογο που δεν εφαρμοζε όμως γνωστικη , οπου από τα 45 λεπτα τα 40 μιλαγα εγω και στα 5 που εμεναν εκεινος περιοριζοταν στο να με εκθιαζει , δηλ ουσιαστικα απλα ακουγε και επαινουσε!Λοιπον εκρινα πως από μια τετοια διαδικασια δεν ηταν δυνατο να υπαρξη εξελιξη και βελτιωση γι αυτό και σταματησα )
Αλλα και από πραγματα που εχω κατά καιρους ακουσει περι θεωρητικης φυσεως αντιμετωπισης προβληματων με μια παθητικη σταση του ψυχολογου που σε «ξαπλωνει» σε μια πολυθρονα και σε ακουει σε μια προσπαθεια να βγαλει στην επιφανεια τραυματα από το παρελθον κλπ.
Αντιθετως από τα οσα ξερω η γνωστικη θεραπεια είναι πιο ενεργητικη και επιθετικη και εστιαζει στο παρον και στην αμεση επιλυση των προβληματων.
Τελειωνοντας θα ηθελα να πω πως προφανως πρεπει -και θελω αλλωστε- να εχω ενεργο ρολο σε μια τετοια διαδικασια γιατι εχω ένα ισχυροτατο κινητρο:
ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ

Σας χαιρετω , ελπιζοντας να μην σας κουρασα με όλα αυτά και αφιερωνοντας τα παραπανω σε οσους παρα τις δυσκολιες δεν εγκαταλειπουν!

tessa
18-07-2005, 02:16
Καλησπερα ξανα ;)
το εψαξα λιγο το θεμα με τα αντικαταθλιπτικα και οντως εχεις απολυτο δικιο στο οτι τα περισσοτερα απ αυτα εχουν ως πιθανες παρενεργειες τη σεξουαλικη δυσλειτουργια ως καποιο βαθμο. Το προβλημα εδω ειναι το εξης. Τα συμπτωματα δυσλειτουργιας θα συνεχισουν να υφιστανται ακομα και μετα τη διακοπη της φαρμακοθεραπειας για τουλαχιστο 4-6 βδομαδες περιπου οσο κραταει η γνωσιακη θεραπεια αν γινεται εντατικα -1 με 2 φορες τη βδομαδα-. Απο εκει και επειτα ο ψυχιατρος που πολυ σωστα προτιμησες -εκπαιδευμενος σε γνωσιακη θεραπεια- θα αποφασισει συμφωνα με την προοδο που εχεις σημειωσει αν θα πρεπει να σταματησεις η να συνεχισεις τη φαρμακευτικη αγωγη, αν θα πρεπει να μειωσει τη δοση, να συνταγογραφησει καποιο αλλο αντικαταθλιπτικο η να παρατεινει τις συνεδριες.
Η ψυχαναλυση κατα την αποψη μου ειναι μια πολυ παθητικη θεραπεια και δεν ενδεικνυται για καταθλιψεις, ψυχωσεις, πανικους και αγχωτικες διαταραχες. Δεν εχω διαπιστωσει να λειτουργει με καμια απο τις παραπανω διαταραχες σε μακροχρονιο επιπεδο και επισης παιρνει και μεγαλο χρονικο διαστημα να παρουσιασει καποια αποτελεσματα. Ενω η γνωσιακη θεραπεια οπως αναφερεις ειναι επιθετικη επικεντρωνεται στα συμπτωματα. Παραλληλα ειναι σχετικα βραχεια και το ατομο μαθαινει να διαχειριζεται κρισεις που μπορει να παρουσιαστουν και στο μελλον ωστε να αποφευγει την υποτροπιαση. Ειναι καλο οτι οι αγχωτικες και κρισεις πανικου εχουν εκλειψει και νομιζω πως εχουν να κανουν και με τη ληψη φαρμακοθεραπειας αλλα και την αλλαγη των συνθηκων. Τωρα οσον αφορα τη δυσθυμια και την επιθυμια για σεξουαλικη επαφη και ενδιαφερον αυτο μπορει να σχετιζεται απο τη μια με τα φαρμακα αλλα επιπλεον παιζει μεγαλο ρολο και η σφοδροτητα των συμπτωματων σε καθε χρονικη περιοδο. Σε καμια περιπτωση δεν αμφιβαλλω για τις παρενεργειες αλλα οταν τα συμπτωματα ειναι εντονοτερα τοτε επιδεινωνεται και η συναισθηματικη κατασταση με συνεπειες στη διαθεση, το ενδιαφερον, τη λιμπιντο κτλπ. Αν στο παρελθον ειχες μεγαλυτερη επιθυμια μπορει να εχει να κανει και με το γεγονος οτι η χρονια ληψη φαρμακοθεραπειας χωρις ομως την ψυχοθεραπεια δεν αντιμετωπισε αποτελεσματικα τους ψυχολογικους παραγοντες που ειναι εξισου σημαντικοι. Δεν ειναι μονο η ελλειψη σεροτονινης και η χημικη ανισορροπια ειναι και οι εξωτερικοι παραγοντες οπως η επιρροη που εχουν οι ενδογενεις αντιδρασεις στις δραστηριοτητες μας για παραδειγμα ελλειψη εμπιστοσυνης στον εαυτο μας, ανασφαλεια, μειωση ενδιαφεροντος και κατα συνεπεια δυσλειτουργια σε κοινωνικο, γνωστικο κτλπ επιπεδο λογω αδυναμιας αντιμετωπισης των συμπτωματων.
Για τη χρονια ληψη των αντικαταθλιπτικων δυστυχως δεν υπαρχει καμια ακριβης και εμπεριστατωμενη ερευνα με σιγουρα αποτελεσματα. Δεν εχουν ομως αναφερθει παρενεργειες οσον αφορα τη βιολογικη λειτουργια του ανθρωπινου σωματος. Ειναι πολυ ασφαλη και με μειωμενες παρενεργειες σε σχεση με τα αλατα λιθιου που χορηγουνται σε διπολικες και κυκλοθυμικες διαταραχες οπου το ατομο πρεπει να ελεγχει την ποσοτητα στο αιμα λογω υπερβολικης τοξικοτητας του φαρμακου και υπαρχουν και παρενεργειες πολυ πιο σοβαρες σε συγκριση με τα αντικαταθλιπτικα οπως ζημια στο συκωτι και τα νεφρα. Η ακομα και σε συγκριση με τα αντιψυχωτικα οπου εχει αναφερθει σημαντικη εκπτωση σε γνωσιακες και νευροψυχολογικες λειτουργιες λογω χρονιας χρησης. Για την εξαρτηση τωρα πιστευω πως αν καποια διαταραχη αντιμετωπιστει σωστα τοτε δεν υπαρχει και λογος χρονιας ληψης αντικαταθλιπτικων. Συνηθως η χρονια ληψη συνισταται σε περιπτωσεις οπου το ατομο υποτροπιαζει συχνα και η παρεμβαση της ψυχοθεραπειας ειναι σχεδον μηδενικη οπου μαλλον εκει μιλαμε για πιο σοβαρες καταθλιπτικες νοσους απο δυσθυμια και ετσι κι αλλιως δεν ειναι μονο η χρηση των αντικαταθλιπτικων αλλα και αλλων συμπληρωματικων φαρμακων.
Θα σε συγχαρω παντως γιατι οντως εχεις πολλες γνωσεις γυρω απο τα συμπτωματα σου, τη φαρμακοθεραπεια και τις ψυχοθεραπειες και μαλιστα εχεις και αποψη πανω σε ολα αυτα γιατι πραγματικα ενας βασικος συντελεστης ειναι το ατομο να εχει επιγνωση της καταστασης και διαθεση να την αλλαξει. Πολλοι επαναπαυονται, αλλοι δεν πιστευουν πως εχουν κατι αρα δεν ακολουθουν καμια θεραπεια κι αλλοι νομιζουν πως ολοι οι υπολοιποι εχουν κατι εκτος απο τους ιδιους.
ολα θα πανε καλα αρκει να συνεργαστεις με αυτον που θα αναλαβει τη θεραπεια σου.
φιλικα
τεσσα

BrainTrance
05-02-2009, 20:29
Εγω παντως εκανα 5 μηνες γνωστικη-συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια, αλλα δεν ειχα αποτελεσμα στις κρισεις αγχους που παθαινα στο ραντεβου με την κοπελα μου.