PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ταχυκαρδιες

kounoupi
02-09-2010, 01:01
εχω ταχυκαρδιες συνεχεια...βεβαια δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση.παθαινεις ανακοπη απο ταχυκαρδιες?

SpiralStaircase
02-09-2010, 13:08
Δεν παθαίνεις ανακοπή μην φοβάσαι. Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο η ταχυκαρδία σε καταστάσεις άγχους.

kounoupi
02-09-2010, 23:12
Eγω ομως εχω συνεχεια ταχυκαρδια...

selas-selas
02-09-2010, 23:50
Originally posted by kounoupi
Eγω ομως εχω συνεχεια ταχυκαρδια... ΙΨΔ εχεις?

koutsompolitsa
03-09-2010, 01:16
Eγω ομως εχω συνεχεια ταχυκαρδια...
Κανε καρδιογραφημα να σου φυγει η ιδέα. Εγω οταν ενιωθα το ιδιο εκανα καρδιογραφ. , βγηκε καθαρο και ως δια μαγειας σταματησα να εχω ταχυκαρδιες. Μη σου πω δλδ οτι απο τη στιγμη που εφτασα στο νοσοκομειο αρχισα ηδη να νιωθω μια χαρα!

kounoupi
03-09-2010, 01:30
ναι ΙΔΨ!!
παιδια εχω κανει κ πριν ενα μηνα υπερηχο ,δεν εδειξε κατι.
απλα ανησυχω γιατι τις εχω χρονια και σε καθημερινη βαση και μη σας πω και ολη μερα.κ το βραδυ οταν ξαπλωνω αυτο το τουκ τουκ τουκ.......
δεν ξερετε πως μου τη σπαει.....
πλεον πιστευω πως εχω γινει ενα με τις ταχυκαρδιες....

selas-selas
03-09-2010, 13:21
ναι ΙΔΨ!!
παιδια εχω κανει κ πριν ενα μηνα υπερηχο ,δεν εδειξε κατι.
απλα ανησυχω γιατι τις εχω χρονια και σε καθημερινη βαση και μη σας πω και ολη μερα.κ το βραδυ οταν ξαπλωνω αυτο το τουκ τουκ τουκ.......
δεν ξερετε πως μου τη σπαει.....
πλεον πιστευω πως εχω γινει ενα με τις ταχυκαρδιες.... ωχ...! καταλαβαινω τι περνας.. και γω τα ιδια μα τα ιδια ακριβως.. τις προαλλες νομιζα οτι ειχα καρκινο των πανευμονων επειδη εβηχα χωρις λογο το βραδυ και ετσι πηγα εξανα ολες τις εξετασεις ζητησα απο το γιατρο να γρζψει και αυτες και γελουσε, εγινα και ρεζιλι. τεσπα. το χειροτερο κομματι του προβληματος εμενα, εχει να κανει με την καθαριοτητα και την τελειομανια.. πχ οταν ακουμπησω το πομολο της πορτας ενος γραφειου που θα επισκευτω δεν θα μπορω να συγκετρωθω στη συζητηση διοτι θα σκεφτομαι συνεχεια το πομολο τι μικροβια θα εχει και οταν παω στο σπιτι ειμαι αναγκασμενος να πλυνω τα χερια μου 8 φορες απανωτα... ΚΟΛΑΣΗ

selas-selas
03-09-2010, 13:31
Eγω ομως εχω συνεχεια ταχυκαρδια... τα περασα και γω αυτα με τη καρδια.. νομιζα οτι ειχα καρδιοπαθεια και συνεχεια ειχα αρρυθμιες αλλα τωρα δεν εχω τιποτα γιατι ολο αυτο ηταν απο το αγχος και μου περασε

Agia
03-09-2010, 15:22
Γεια σας και απο μενα, εχω αναφερθει κ εγω για ταχυπαλμιες προσφατα.

Βασικα φοβαμαι ακομα! Ειναι τραγικο με το που ανοιξω τα ματια μου το πρωι η στη μεση της νυχτας,εκει που ολα ειναι ηρεμα,να φτανω ξαφνικα 120 και πανω...και εκει που ειμαι ξαπλωμενη κιολας,φουντωνω και λεω δε μπορει κατι εχω!

Εχω κανει πιο παλια εξαιτασεις,και υπερυχο,και χολτερ αλλα ολα ειχαν βρεθει φυσιολογικα.Τοτε ομως δεν ειχα αυτες τις ταχυκαρδιες.Σκεφτομαι να βαλω αλλη μια φορα χολτερ για να δω τι συμβαινει.

Ο γιατρος μου ειχε δωσει ιντεραλ και επερνα το ενα τεταρτο μονο,καθε πρωι,και παρολα αυτα συνεχιζω να εχω αυτες τις ταχυκαρδιες με το που ξυπναω.
Γιατι ομως δεν τις εχω κατα τη διαρκεια της μερας;και αμεσως με το που ξυπνησω ξεκιναει το μαρτηριο...;;

Δε μπορω να κρυψω οτι φοβαμαι για διαφορα που ακουω,οπως ανακοπη και οτιδηποτε...

Ειληκρινα τι μπορει να συμβαινει;;;

Να πω κιολας οτι κανω λιγη αθληση 3 φορες τη βδομαδα,και κανω και ποδηλατο, δεν ειμαι ανχομενη για κατι βασικα, το μονο που ψαχνω για δουλεια και δεν υπαρχει ακομα κατι αλλα δε σκαω κιολας.

Αυτα και τα δικα μου,,,,αν θελετε να μου πειτε κατι θα το εκτιμουσα!

selas-selas
03-09-2010, 15:30
Originally posted by Agia
Γεια σας και απο μενα, εχω αναφερθει κ εγω για ταχυπαλμιες προσφατα.

Βασικα φοβαμαι ακομα! Ειναι τραγικο με το που ανοιξω τα ματια μου το πρωι η στη μεση της νυχτας,εκει που ολα ειναι ηρεμα,να φτανω ξαφνικα 120 και πανω...και εκει που ειμαι ξαπλωμενη κιολας,φουντωνω και λεω δε μπορει κατι εχω!

Εχω κανει πιο παλια εξαιτασεις,και υπερυχο,και χολτερ αλλα ολα ειχαν βρεθει φυσιολογικα.Τοτε ομως δεν ειχα αυτες τις ταχυκαρδιες.Σκεφτομαι να βαλω αλλη μια φορα χολτερ για να δω τι συμβαινει.

Ο γιατρος μου ειχε δωσει ιντεραλ και επερνα το ενα τεταρτο μονο,καθε πρωι,και παρολα αυτα συνεχιζω να εχω αυτες τις ταχυκαρδιες με το που ξυπναω.
Γιατι ομως δεν τις εχω κατα τη διαρκεια της μερας;και αμεσως με το που ξυπνησω ξεκιναει το μαρτηριο...;;

Δε μπορω να κρυψω οτι φοβαμαι για διαφορα που ακουω,οπως ανακοπη και οτιδηποτε...

Ειληκρινα τι μπορει να συμβαινει;;;

Να πω κιολας οτι κανω λιγη αθληση 3 φορες τη βδομαδα,και κανω και ποδηλατο, δεν ειμαι ανχομενη για κατι βασικα, το μονο που ψαχνω για δουλεια και δεν υπαρχει ακομα κατι αλλα δε σκαω κιολας.

Αυτα και τα δικα μου,,,,αν θελετε να μου πειτε κατι θα το εκτιμουσα! οι ταχυκαρδιες ειναι λιγο απο τη γυμναστικη αλλα, κυριως απ το αγχος.. προσπαθησε να ηρεμησεις.

Agia
03-09-2010, 15:44
Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα απο τη γυμναστικη γιατι;;;πως γινεται αυτο;;; Βασικα καθε φορα οταν ξυπναω γινεται αυτο,ανεβαζω πολλους παλμους και μετα απο λιγο πεφτουν.Γιαυτο εχω φοβηθει.

Πως γινεται να φταιει η γυμναστικη; αν γνωριζεις πες μου plz....

selas-selas
03-09-2010, 15:54
Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα απο τη γυμναστικη γιατι;;;πως γινεται αυτο;;; Βασικα καθε φορα οταν ξυπναω γινεται αυτο,ανεβαζω πολλους παλμους και μετα απο λιγο πεφτουν.Γιαυτο εχω φοβηθει.

Πως γινεται να φταιει η γυμναστικη; αν γνωριζεις πες μου plz.... κοιτα εγω ξερω οτι με τη γυμναστικη ανεβαινουν ου σφυγμοι και ισως νιωσεις αρυθμιες οι ταχυκαρδιες, αλλα, αν εσυ αυτο το παθαινεις το πρωι ειναι απο το υπερβολικο αγχος.. παρε καποιο αγχολυτικο βεβαια με τη συμβουλη γιατρου. η γυμναστικη παντως βοηθαει στην ψυχολογια, τονωνει το ηθικο, και ειναι antistress.. αρκει οτι κανεις να το αγαπας και να μη το κανεις με το ζορι. αυτα.

nikolaras
03-09-2010, 15:55
Την ωρα της γυμναστικης καταλαβαινω οτι οι παλμοι ανεβαινουν....αλλα μετα γιατι????Ισα ισα που οι αθλητες εχω διαβασει οτι εχουν τις καλυτερες σφυξεις...

Agia
03-09-2010, 15:58
Εχω δοκιμασει να παρω λιγες μερες καποιο ανχολιτικο μικρης πολυ δοσης,μπορω να πω με ειχε ηρεμη, αλλα μηπως ειναι απο αυτα τα χαπια οι ταχυκαρδιες;;;

selas-selas
03-09-2010, 16:06
Εχω δοκιμασει να παρω λιγες μερες καποιο ανχολιτικο μικρης πολυ δοσης,μπορω να πω με ειχε ηρεμη, αλλα μηπως ειναι απο αυτα τα χαπια οι ταχυκαρδιες;;; οχι. στο γιατρο σου,το ανεφερες?

Agia
03-09-2010, 16:13
Πηρα την καρδιολογο και της λεω ετσι κ ετσι...μου ειπε να περνω ιντεραλ για λιγο καιρο αλλα επειδη φοβομουν τη μεγαλη δοση κανονισαμε να παιρνω το ενα τεταρτο καθε πρωι.Της ειπα να κανουμε κατι ακομα και μου λεει δε χρειαζεται.
Ετσι αποφασισα να παω σε αλλον να βαλω χολτερ γιατι εχω φοβιθει και δε θελω να πει η αλλη η γιατρος οτι την εχω πριξει.
Ξερω γω;

dora-agxos
03-09-2010, 16:16
Εχω δοκιμασει να παρω λιγες μερες καποιο ανχολιτικο μικρης πολυ δοσης,μπορω να πω με ειχε ηρεμη, αλλα μηπως ειναι απο αυτα τα χαπια οι ταχυκαρδιες;;;

agia σκεψου πολυ απλα οτι εχεις εστιασει στις ταχυπαλμιες σου..

δοκιμασε να μην το σκεφτεσαι!

εχεις σκεφτει οτι εχεις βαλει στο μυαλο σου το τριπακι οτι μολις ξυπνησεις θα σε πιασει ταχυπαλμια?

ειναι σαν ενα εσωτερικο ξυπνητηρι!το σκεφτεσαι ασυναισθητα..
δοκιμασε απο εδω κ περα να μην δινεις σημασια στην επομενη ταχυπαλμια σου.

selas-selas
03-09-2010, 16:23
Originally posted by dora-agxos

agia σκεψου πολυ απλα οτι εχεις εστιασει στις ταχυπαλμιες σου..

δοκιμασε να μην το σκεφτεσαι!

εχεις σκεφτει οτι εχεις βαλει στο μυαλο σου το τριπακι οτι μολις ξυπνησεις θα σε πιασει ταχυπαλμια?

ειναι σαν ενα εσωτερικο ξυπνητηρι!το σκεφτεσαι ασυναισθητα..
δοκιμασε απο εδω κ περα να μην δινεις σημασια στην επομενη ταχυπαλμια σου. ακριβως ετσι.. πεστα θοδωρα. παντως πολυ στο σορολοπ τ ριξες μου φαινεται.. καλα κανεις:)

Agia
03-09-2010, 16:23
Nαι εχω προσπαθησει να μη το εχω στο μυαλο μου, αλλα μου συμβαινει.Ανοιγω τα ματια μου και παω να γυρησω πλευρο και ερχεται το μαρτηριο.Καλα το να τεντωθω λιγο στο κρεβατι δεν υπαρχει εκεινη τη στιγμη,τραγικο και το αποφευγω...ελεος λεω ρε γαμωτο τι παθαινω;

Γιαυτο λεω να ξαναβαλω χολτερ να βρεθουν μεσα να δουμε αν ειναι κατι.!

dora-agxos
03-09-2010, 16:24
σορολοπ??

χαχαχα!τι εννοας?

selas-selas
03-09-2010, 16:24
Πηρα την καρδιολογο και της λεω ετσι κ ετσι...μου ειπε να περνω ιντεραλ για λιγο καιρο αλλα επειδη φοβομουν τη μεγαλη δοση κανονισαμε να παιρνω το ενα τεταρτο καθε πρωι.Της ειπα να κανουμε κατι ακομα και μου λεει δε χρειαζεται.
Ετσι αποφασισα να παω σε αλλον να βαλω χολτερ γιατι εχω φοβιθει και δε θελω να πει η αλλη η γιατρος οτι την εχω πριξει.
Ξερω γω; παιρνεις φαρμακα για την καρδια?

selas-selas
03-09-2010, 16:25
σορολοπ??

χαχαχα!τι εννοας? αδιαφορια:P

dora-agxos
03-09-2010, 16:25
Nαι εχω προσπαθησει να μη το εχω στο μυαλο μου, αλλα μου συμβαινει.Ανοιγω τα ματια μου και παω να γυρησω πλευρο και ερχεται το μαρτηριο.Καλα το να τεντωθω λιγο στο κρεβατι δεν υπαρχει εκεινη τη στιγμη,τραγικο και το αποφευγω...ελεος λεω ρε γαμωτο τι παθαινω;

βαλε χολτερ αγχους!

να δεις ποσα θα δειξει!:P

μια χαρα ειναι η καρδια σου!

selas-selas
03-09-2010, 16:27

βαλε χολτερ αγχους!

να δεις ποσα θα δειξει!:P

μια χαρα ειναι η καρδια σου! ετσι ειναι θοδωρα.. να τα ακους και συ αυτα που λες γιατι η ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη...

dora-agxos
03-09-2010, 16:28
Originally posted by selas-selas

σορολοπ??

ααα κυρ θοδωρε!αν ημουν αδιαφορη θα ημουν καλα!

selas-selas
03-09-2010, 16:29

Originally posted by selas-selas

σορολοπ??

ααα κυρ θοδωρε!αν ημουν αδιαφορη θα ημουν καλα! γιατι εχεις κατι??? παντως ξερω εγω τι λεω;)

Agia
03-09-2010, 16:31
χαχαχαχα...καλο! Μακαρι να μπορουσα ομως να αδιαφορησω εκεινη την ωρα που ξαφνικα η καρδια μου τρελενεται!!!
Το μονο που ευχομαι εκεινη την ωρα ειναι \"Παναγια μου ας μην ειναι κατι και παθω κατι τωρα\"...

dora-agxos
03-09-2010, 16:33
κ επειδη η ζωη δεν πρεπει να ειναι θλιβερη

ασ ακοθσουμε ενα χαρουμενο ασμα!

http://www.youtube.com/watch?v=VQwIJs-ehYs

selas-selas
03-09-2010, 16:37
κ επειδη η ζωη δεν πρεπει να ειναι θλιβερη

ασ ακοθσουμε ενα χαρουμενο ασμα!

http://www.youtube.com/watch?v=VQwIJs-ehYs εγω ακουω GIGI D\'AGOSTINO: I\'LL FLY WITH YOU ακουσε το και πες μου.. Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο

dora-agxos
03-09-2010, 16:38
εγω το ανοιξε πετρα!!

χαχαχαχαχα!

Agia
03-09-2010, 16:39
χαχαχαχα...

Θας σας πω νεα συντομα παντως! Σιγα μη το αφησω...

selas-selas
03-09-2010, 16:42
εγω το ανοιξε πετρα!!

χαχαχαχαχα! βαλε φουρνελο και θα ανοιξει

sofaki22
04-09-2010, 02:07
και γω ολο νιωθω ταχυπαλμιες βαρος στην καρδια ψιλοπονους και αριθμιες και η ενδοκρινολογος μου λεει οτι ειναι απο το αγχος. δεν εχω παει να κανω εξετασεις γιατι φοβαμαι οτι εχω κατι. αλλα μαλλον απο το αγχος ειναι γιατι νιωθω ενα μονιμο αγχος μεσα μου και μαλλον παθαινω και κρισεις πανικου και νομιζω οτι θα παθω ανακοπη και θα πεθανω. ξερει κανεις αν ειναι δυνατον να νιωθειες αριθμιες εξ αιτιας του αγχους και της στεναχοριας?

Agia
04-09-2010, 22:15
Γεια σας παλι και απο εμενα...

Γεια σου Σοφακι22, ειναι το μονο σιγουρο οτι απο ανχος,στεναχωριες,στρεςς θα εχεις και αισθημα παλμων και αρρυθμιες και εκτακτες συστολες και βαρος και απολα...ειναι συχνο φαινομενο σε μενα γιατι σχεδον τον τελευταιο καιρο περναω ασχημες φασεις με τη σχεση μου και εχω και εγω τα δικα μου και με αυτα αντι να μου φευγουν οι ταχυκαρδιες και το βαρος ολο και δυναμωνουν.

Ολοι λενε να διωχνουμε το ανχος οσο μπορουμε απο την ζωη μας και σε οτι κανουμε αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο ρε γαμωτο τελικα. Εγω προσπαθω και με γυμναστικη και τρεξιμο και ποδηλατο,τουλαχιστον να εχω την καρδια μου σε καλη κατασταση.

Τη δευτερα θα παρω τηλ να βαλω χολτερ να δουμε τι ειναι καποιες ταχυκαρδιες που εχω το πρωι με το που ξυπνησω.Μιλαμε για τρελο ρυθμο πανω απο 130...και εχω φρικαρει.

Κριση πανικου εχω πολυ καιρο να παθω...παλι καλα. Βασικα οταν καταλαβαινω οτι δε μπορω περνω ενα ανχολυτικο πολυ μικρη δοση.Ασε τα εχω μπλεξει.

Αυτο το ανχος ατιμο πραγμα,αφηνει κουσουρια και ψαχνομαστε απο γιατρο σε γιατρο και ο καθενας λεει τα δικα του!
Ισος και να επισκευτω ψυχιατρο τελικα αν δω οτι δε παλευετε....τι να πω ξερω γω!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι πολυ φοβιτσιαρα!!!!

sofaki22
05-09-2010, 01:28
ρε συ και εγω φοβαμαι πολυ, φοβαμαι να παω στο γιατρο μηπως μου πει οτι εχω καποιο προβλημα με την καρδια, και δεν μπορω να παω και στο γιατρο γιατι δεν θελω να ανησυχισω τσαμπα τους δικους μου.αλλα απο την αλλη παρατιρω οτι αυτα συμηθως με πιανουν περιοδους που δεν ειμαι καλα ψυχολογικα. παντως σημερα δεν την παλευω καθολου. δεν ξερω τι ειναι οι εκτακτες συστολες αλλα μπορει να ειναι αυτο το απαισιο πραγμα που νιωθω και νομιζω οτι θα σταματισει η καρδια μου. δεν αντεχω αληθεια φοβαμαι οτι θα πεθανω. σε λιγακι μπορει να σταματισει η καρδια μου. καθε λιγο και λιγακι κοιταω να δω αν εχω σφιγμο... ναι ειναι γελιο το ξερω. σημερα το εχει παραξεφτιλισει η καρδια μου, ολο νιωθω πονακια, βαρος, ταχυπαλμια και κατι παραξενους χτυπους που μου δημιουργουν πανικο. ουφ!!! γαμω τα ψυχολογικα μου γαμω!

dora-agxos
05-09-2010, 01:32
Originally posted by sofaki22
ρε συ και εγω φοβαμαι πολυ, φοβαμαι να παω στο γιατρο μηπως μου πει οτι εχω καποιο προβλημα με την καρδια, και δεν μπορω να παω και στο γιατρο γιατι δεν θελω να ανησυχισω τσαμπα τους δικους μου.αλλα απο την αλλη παρατιρω οτι αυτα συμηθως με πιανουν περιοδους που δεν ειμαι καλα ψυχολογικα. παντως σημερα δεν την παλευω καθολου. δεν ξερω τι ειναι οι εκτακτες συστολες αλλα μπορει να ειναι αυτο το απαισιο πραγμα που νιωθω και νομιζω οτι θα σταματισει η καρδια μου. δεν αντεχω αληθεια φοβαμαι οτι θα πεθανω. σε λιγακι μπορει να σταματισει η καρδια μου. καθε λιγο και λιγακι κοιταω να δω αν εχω σφιγμο... ναι ειναι γελιο το ξερω. σημερα το εχει παραξεφτιλισει η καρδια μου, ολο νιωθω πονακια, βαρος, ταχυπαλμια και κατι παραξενους χτυπους που μου δημιουργουν πανικο. ουφ!!! γαμω τα ψυχολογικα μου γαμω!

ποπο ρε κοπελα μου σε καταλαβαινω..
παλια στην πιατσα των πανικων..
τουλαχιστον μαθε να το διαχειριζεσαι..
μου θυμησες εμενα τωρα,πραγματικα!

μην το σκεφτεσαι αλλο,απασχολησε το μυαλο σου με κατι αλλο.

sofaki22
05-09-2010, 02:05
να ρωτισω κατι... ειναι δυνατον να τα παθαινεις αυτα και οταν ξεχνιεσαι? παρατηρω οτι μερικες φορες τα παθαινω και οταν εχω το μυαλο μου καπου αλλου και οχι μονο οταν σκεφτομαι αυτα που με προβληματιζουν. αν οχι τοτε στανταρ εχω προβλημα στην καρδια μου.
πριν ξεχασα να πω οτι με πιανει και να μην μπορω να αναπνευσω ευκολα οταν νιωθω αυτες τις βλακιες στην καρδια.
οι εκτακτες συστολες τι ειναι?

kounoupi
05-09-2010, 02:49
εγω και οταν εχω αλλου το μυαλο μου παλι ταχυκαρδιες εχω.
βασικα εχω ολη μερα.
ξερεις τι παει να πει εμμονη?
εχει γινει ταχυκαρδια-κουνουπι ενα!!!:cool:
ολη μερα τακ τακ τακ δυνατα...
πιστευω πως πλεον γινεται κ υποσυνειδητα...

sofaki22
05-09-2010, 03:00
εμενα συνηθως (σχεδον ολη μερα) χτυπαει πολυ δυνατα και μου σπαει τα νευρα, πολυ δυνατα ομως, νομιζω οτι κουνιεμαι ολοκληρη! λεγεται καπως αυτο? πιο σπανια εχω ταχυκαρδιες. αν γινεται ας μου πει καποιος τι ειναι οι εκτακτες συστολες γιατι θελω να δω αν ειναι μια βλακεια που με πιανει συχνα, ή αν ειναι θα το ψαξω στο ιντερνετ. μαλλον γινονται ολες αυτες οι βλακιες και υποσυνειδητα οπως ειπες.
που και που νοιωθω καποιες στιγμες ηρεμιας και μου φαινεται τελειο, αλλα δεν κρατανε πολυ αυτες οι στιγμες.

kounoupi
05-09-2010, 04:00
νομιζω πως ειναι εκει που χτυπαει κανονικα σταματαει για 1 δευτερολεπτο και μετα ξαναρχιζει.δεν ειμαι ομως σιγουρη.σε καποιο αλλο ποστ για ταχυκαρδιες το ειχαν πει.αν το βρω θα στο στειλω.

Agia
05-09-2010, 14:17
Ναι περιπου αυτο ειναι και το καταλαβαινουν μερικοι ανθρωποι αναλογα το ποσο εχει επιρεαστει το νευρικο τους συστημα, αλλες φορες μπορει και να μη τις καταλαβαινουμε.

Εχω περασει απο αυτο το σταδιο των εκτακτων και πραγματικα ηταν τραγικο. Το εχουμε αναφερει σε προηγουμενα ποστ με κατι αλλα παιδια που ειχαν το ιδιο. Ειναι ενα αισθημα στο στηθος σαν ενα κενο \"ντουπ\" που τα πιο ευαισθητα ατομα το αισθανονται οπως και εγω.Αλλα το κοιταξα και δεν ειναι παθολογικες αυτες οι εκτακτες,ειναι καλοηθεις και ειναι αντιδραση του νευρικου συστηματος λογο ανχους και στρεσ.

Τωρα,εχω πολυ καιρο να παθω, αλλα σιγουρα τυχαινει να παθαινουμε απλα δε τις αισθανομαστε.Ειναι φυσιολογικο αυτο.

Το μονο προβλημα μου ειναι οι ηλιθιες ταχυκαρδιες με το που ξυπνησω...ειλικρινα φοβαμαι τοσο πολυ εκεινη την ωρα, ανυπομονω να βαλω χολτερ παλι.Αν βγει καλο ε τοτε θα παω σε εναν ψυχιατρο ισος,,,δε παει αλλο!

selas-selas
05-09-2010, 14:56
Originally posted by sofaki22
να ρωτισω κατι... ειναι δυνατον να τα παθαινεις αυτα και οταν ξεχνιεσαι? παρατηρω οτι μερικες φορες τα παθαινω και οταν εχω το μυαλο μου καπου αλλου και οχι μονο οταν σκεφτομαι αυτα που με προβληματιζουν. αν οχι τοτε στανταρ εχω προβλημα στην καρδια μου.
πριν ξεχασα να πω οτι με πιανει και να μην μπορω να αναπνευσω ευκολα οταν νιωθω αυτες τις βλακιες στην καρδια.
οι εκτακτες συστολες τι ειναι? το αγχος υπαρχει και οταν δεν το αισθανεσαι. εγινα αντιληπτος?:)

selas-selas
05-09-2010, 14:57
Ναι περιπου αυτο ειναι και το καταλαβαινουν μερικοι ανθρωποι αναλογα το ποσο εχει επιρεαστει το νευρικο τους συστημα, αλλες φορες μπορει και να μη τις καταλαβαινουμε.

Εχω περασει απο αυτο το σταδιο των εκτακτων και πραγματικα ηταν τραγικο. Το εχουμε αναφερει σε προηγουμενα ποστ με κατι αλλα παιδια που ειχαν το ιδιο. Ειναι ενα αισθημα στο στηθος σαν ενα κενο \"ντουπ\" που τα πιο ευαισθητα ατομα το αισθανονται οπως και εγω.Αλλα το κοιταξα και δεν ειναι παθολογικες αυτες οι εκτακτες,ειναι καλοηθεις και ειναι αντιδραση του νευρικου συστηματος λογο ανχους και στρεσ.

Τωρα,εχω πολυ καιρο να παθω, αλλα σιγουρα τυχαινει να παθαινουμε απλα δε τις αισθανομαστε.Ειναι φυσιολογικο αυτο.

Το μονο προβλημα μου ειναι οι ηλιθιες ταχυκαρδιες με το που ξυπνησω...ειλικρινα φοβαμαι τοσο πολυ εκεινη την ωρα, ανυπομονω να βαλω χολτερ παλι.Αν βγει καλο ε τοτε θα παω σε εναν ψυχιατρο ισος,,,δε παει αλλο! πφφφ... αγχος, αγχος, αγχος......

Agia
05-09-2010, 15:17
κιομως δεν ειμαι ανχομενη για κατι αλλα ειναι λες και εχει εγκατασταθει μεσα μου χωρις λογο και αιτια! Ελεος!!!!

selas-selas
05-09-2010, 15:23
κιομως δεν ειμαι ανχομενη για κατι αλλα ειναι λες και εχει εγκατασταθει μεσα μου χωρις λογο και αιτια! Ελεος!!!! εισαι αγχωμενη. φαινεται απο τον τροπο που γραφεις εσυ και πολλοι αλλοι εδω μεσα. συναμα και γω...

nikolaras
05-09-2010, 15:36
Σοφακι εκτακτη συστολη ειναι κατι σαν \"φτερουγισμα\" στο στηθος.Εμενα με ποιανουν συνεχεια και μετα συνοδευεται απο μια παυση 1 δευτερολεπτου συνηθως και συνεχιζει να χτυπαει....Αν το ειχες παθει θα καταλαβαινες αμεσως γιατι πραγμα μιλαω....

sofaki22
05-09-2010, 17:00
νικολαρα αυτο εχω! ευτυχως που τα λετε αυτα γιατι ανησυχουσα πολυ! χθες με επιασε παρα πολλες φορες για πολλες ωρες. ειναι χαλα! καθε φορα νομιζω οτι θα σταματισει η καρδια μου! π.χ. με πιανουν 3 ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ και γρηγοροι χτυποι μετα παυση για 3 δευετερολεπτα και μετα παλι 3-4 πολυ δυνατοι γρηγοροι χτυποι. ενα παραδειγμα εφερα, δεν ειναι παντα ετσι.

nikolaras
05-09-2010, 17:06
Ειναι πολυ ασχημο συναισθημα Σοφια και ακομα δεν εχω εξοικιωθει με αυτες τις εκτακτες συστολες...Οντως καμια φορα ειναι παραπανω απο 1 χτυπο,μπορει 2 και 3...Αλλα αμα εχεις παει στον καρδιολογο μην ανησυχεις ειναι απο τα ψυχοσωματικα μας!!!Εγω εχω παει σε πανω απο 5 γιατρους και ολοι μου λενε πως ειναι απο το αγχος..

sofaki22
05-09-2010, 17:16
δεν εχω παει γιατι φοβαμαι να παω και δεν θελω να ανησυχισω τους δικους μου. επισης συνηθως με πιανει πιο εντονα σε περιοδους που δεν ειμαι καλα ψυχολογικα ή που εχω πολυ αγχος, οπως ειπα και πιο πριν. αλλα το κακο ειναι οτι εχω ενα μονιμο αγχος συνηθως χωρις να ξερω το γιατι. πολυ σπαστικα ολα αυτα. θα επρεπε να ειμαστε αναισθητοι, μαλλον εμεις εδω μεσα ειμαστε λιγο πιο ευαισθητοι απο τους αλλους. καποτε οταν πιασω δουλεια θα παω σε ψυχολογο. βαρεθηκα τις φοβιες τα αγχη μου τις στεναχοριες μου και τα ψυχολογικα μου. ελεος ειμαι μονο 22, πολυ μικρη για να με κυριευει το αγχος αλλα δυστυχως με κυριευει απο μικρη.

selas-selas
05-09-2010, 18:10
δεν εισαι καθολου μικρη, εγω εχω απο τα 17 στο κουρμπετι:( κανενας δεν ξερει τι περναω

nikolaras
05-09-2010, 18:22
Σοφια να το πεις στους δικους σου γιατι μονο αυτοι σε αγαπανε και θελουν το καλο σου...Δεν ξερω αν ειναι οι καταληλοι να σε κανουν καλα αλλα σιγουρα θα σε βοηθησουν!!!Και εγω στα 25 μου το επαθα πρωτη φορα και μαλιστα σε περιοδο που ημουν πολυ καλα!!!Ομως ολοι εμεις Σοφακι επειδη ειμαστε πιο ευαισθητοι και αγχωδεις ατομα πρεπει να προσεχουμε και να τα γραφουμε λιγο ολα στα @ρχιδι@ μας!!!!

sofaki22
05-09-2010, 19:13
δεν μπορω να το πω στους γονεις μου, η μανα μου θα σταναχορηθει πολυ και ο πατερας μου θα μου πει οτι στους ψυχολογους πανε μονο οι τρελοι, ειναι και πολυ τσιγκουνης, δεν θα καταλαβει με τιποτα, ασε που ο πατερας μου φταιει που ειμαι ετσι και δεν καταλαβαινει ποτε τιποτα. θα παω οταν θα δουλευω. το ξερω οτι πρεπει να τα γραφουμε στα @@ μας αλλα δυσκολο να αλλαξεις, εγω τουλαχιστον δεν μπορω με τιποτα, πιστευω οτι μονο ενας ψυχολογος μπορει να με βοηθησει να δω τα πραγματα που με ενοχλουν αλιως.
απο την αλλη ντρεπομαι ομως να παω σε ψυχολογο, να μιλησω για τα θεματα μου σε εναν αγνωστο που δεν ενδιαφερεται για μενα, σκεφτομαι οτι θα με λυπηθει αλλα μαλλον θα βρω την δυναμη να παω καποτε μπας και ηρεμισω.

kounoupi
05-09-2010, 21:28
να σας πω κατι να γελασετε?δεν ειναι για γελια βεβαια αλλα πρεπει να το δουμε ολοι στη πλακα για να τη παλεψουμε!
χτες το βραδυ επεσα για υπνο αργα και ειχα τρελη ταχυκαρδια.
καποια στιγμη με πηρε ο υπνος και ξυπναω αποτομα με τρελη ταχυκαρδια νομιζα θα σπασει η καρδια μου και στον υπνο μου νομιζα οτι εχω πεθανει.γενικα χτες το βραδυ με πεθαναν οι ταχυκαρδιες.ξυπναγα καθε τρεις κ λιγο αποτομα!!!
αλλα οχι ρε γαμωτο δεν θα το κανουμε να μας παρει απο κατω.!!!!!!
αγχος αγχος αγχος αγχος ξουτ!!!!!!!!
μπορουμε!!!!!!!ε??????
ελατε να στειλουμε ο ενας στον αλλον θετικη ενεργεια!
σορρυ αν λεω βλακειες,τα κανω για να ξεχνιεμαι!

dora-agxos
05-09-2010, 21:30
μπορουμε!!!

κ οχι δεν λες καθολου βλακειες!!!

ξουτ παλιοαγχος ξουτ!!!

kounoupi
05-09-2010, 21:31
http://www.youtube.com/watch?v=eAFST7Z0VaE
παμε λιγο δωρακι να ξεχαστουμε!!!

ARIS-SK
05-09-2010, 21:54
ΤΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΕΧΕΙΣ?ΠΟΣΟΥΣ ΣΦΥΓΜΟΥΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ?

sofaki22
06-09-2010, 00:37
ναι μπορουμε, δεν ξερω, μαλλον αν παμε σε κανα γιατρο, δυσκολο να το κοντρολαρεις μονος σου. σημερα ειμαι καλυτερα ευτυχως γιατι χθες απελπιστικα, αφου εζησα χθες δοξα το Θεο να λεω. αν και τωρα που το σκεφτομαι το θεμα ολο και κατι με πιανει. αυριο θα μπω για πρωτη φορα σε αεροπλανο για 3 ωρες και ειμαι σιγουρη οτι θα με πιασει κριση πανικου και θα νομιζω οτι πεθαινω, πως θα το αντεξω??? πειτε τιποτα εσεις ρε παιδια που δεν φοβαστε γιατι φοβαμαι πολυ, θα με πιασουν στανταρ παλι ολες οι μ@λ@κιες στην καρδια θα μου ρχεται να λιποθιμισω, δεν θα μπορω να αναπνευσω και θα μουδιασει το προσωπο το στομαχι και τα χερια μου! και απαγορευεται να χω λιγο κρυο νερο μαζι μου να ριξω στο προσωπο μου να ηρεμισω λιγο... (θα μας δωσουν νερο μετα την απογηωση λογικα)

dora-agxos
06-09-2010, 00:43
για εμενα (την σουπεργουμαν στις φοβιες-αεροπλανο??εγω??το αλλο με τον τοτο?)

θα σου πω απλα ενα μεγαλο μπραβο!δεν σε βοηθαω σε κατι το ξερω..αλλα σε θαυμαζω!

sofaki22
06-09-2010, 01:57
χαχαχα! σε ευχαριστω για το κουραγιο :P